Ga naar de hoofdinhoud.

Bericht voor bedrijven die handelen in groenten en fruit

Aanduidingen (bijvoorbeeld op een kaartje) in de verpakking zijn feitelijk nooit toegestaan geweest; deze praktijk is slechts voor sommige producten gedoogd. In de wet is altijd vastgelegd dat de aanduidingen op één zijde van de verpakking moeten staan.
Er is geen aanleiding om dit gedoogbeleid voort te zetten. Met de huidige technieken zijn er voldoende mogelijkheden om de vereiste gegevens conform de wetgeving aan de buitenzijde van een verpakking te vermelden.
Het merendeel van de bedrijven voldoet hier inmiddels al geruime tijd aan. De overige bedrijven moeten alsnog aan de wetgeving gaan voldoen.

Werkwijze sommige bedrijven

Voor sommige bedrijven die handelen in producten zoals kool, knolselderij, bieten, wortelen, prei, verpakt in zakken of balen is het nog steeds gebruikelijk dat nog regelmatig een kaartje met de vereiste aanduidingen ín de verpakking worden geplaatst. Dit is een verouderde werkwijze uit een periode waarin de technische mogelijkheden ontbraken om aanduidingen aan de buitenzijde van de verpakking aan te brengen.
De huidige technieken (2026) maken het mogelijk om deze gegevens wél extern op de verpakking te vermelden. Er is daarom geen reden meer om deze uitzondering toe te staan.
Als inspectieorganisatie wijzen wij bedrijven daarom op de geldende regelgeving.

De Regelgeving (betreffende de handelsnormen voor de sector groenten en fruit)

EU VERORDENING (EU) 2023/2429 Artikel 6.1 Aanduidingen in de gehele toeleveringsketen:

"De op grond van de aanduiding voorschriften van bijlage I vereiste informatie is duidelijk zichtbaar en leesbaar op één zijde van de verpakking aangebracht door directe en onuitwisbare opdruk of door middel van een in de verpakking geïntegreerd of stevig daarop bevestigd etiket en is niet misleidend."

BIJLAGE I - 4. AANDUIDINGEN

"Op iedere verpakking moeten op één zijde duidelijk leesbaar, onuitwisbaar en van buitenaf zichtbaar de onderstaande gegevens worden vermeld:

  • De naam en het fysieke adres van de verpakker en/of de verzender (bv.: straat/plaats/regio/postcode en, indien verschillend van het land van oorsprong, het land).

  • Land van oorsprong"

Voor uitzonderingen, voorbeelden, toelichting etc.: https://kcb.nl/interne-markt/aanduiding

Overgangstermijn tot september

Wij begrijpen dat een aantal bedrijven hun processen moet aanpassen en mogelijk nog beschikt over bepaalde verpakkingsvoorraden.

Het KCB biedt bedrijven tot 1 september 2026 de gelegenheid om:

  • Bestaande verpakkingen die niet aangepast kunnen worden, op te maken;

  • Verpakkingen aan te passen of nieuwe, conforme verpakkingen te bestellen.

Na deze termijn geldt dat verpakkingen die niet voldoen aan de regelgeving — waarbij aanduidingen uitsluitend in de zak zijn aangebracht — niet meer worden geaccepteerd en zullen worden afgekeurd.

Vragen?

Heeft u naar aanleiding van dit bericht vragen over de aanduidingen of heeft u hulp nodig om zo snel mogelijk aan de geldende wetgeving te voldoen, neem dan contact op met de vakspecialist van uw rayonkantoor:

Barendrecht
Geldermalsen
Naaldwijk
Schiphol-Rijk